English
Latvian
Reklāmkarogs
AIVIS ŠMULDERS. "LĪDZĪBAS UN KOMENTĀRI"
05.08.-05.12.2010
Aivja Šmuldera personālizstādē „Līdzības un komentāri” apskatāmas vairāk kā četrdesmit fotogrāfijas. Izstādē iekļauti darbi no autora 1986. gadā notikušās personālizstādes „Caurvējš,” kuri uzņemti 70. un 80. gados, kā arī nesen radītās  digitālās fotogrāfijas. Aivis Šmulders rāda melnbaltus, izsmalcinātus noskaņu darbus, kas iegūti ar kombinētu kopēšanu, piegaismošanu, retušu un citiem tehniskiem paņēmieniem. Tās ir ainavas, kas ir autora iztēles radītas un realitātē nepastāv, jo veidotas ar filigrānu fotomontāžas un retušas palīdzību. Apvienojot dabas tēlus no dažādiem kadriem, viņš rada metaforas, asociācijas un simbolus, kas paliek atmiņā. Šāda veida fotomanipulācijas, izmantojot dabas tēlus, bija zināma novitāte tā laika Latvijas fotogrāfijas lauciņā. Aivis Šmulders par savu darbību fotogrāfijā saka: ”Domāju, ka fotogrāfijā esmu romantiķis ar noslieci uz dekoratīvismu un melanholiju.”(Fotokvartāls, 2008.augusts)
Autora iecere ir fotogrāfijas sadalīt triptihos – diviem senāk uzņemtajiem darbiem pievienot vienu dokumentālu fotogrāfiju, tā liekot skatītājiem meklēt līdzības un komentārus un paskatīties uz lietām citādāk.
Aivis Šmulders dzimis Rīgā 1940.gada 24.maijā. 1941.gada jūnijā ģimeni izsūtīja uz Sibīriju. Tēvu nošāva 1942.gada 15. maijā pēc tiesas lēmuma Kirovas apgabala Vjatkas nometnē, bet māte nomira 1943.gada janvārī. Aivis tika nosūtīts uz bērnu namu Tomskas apgabala Kargasokas rajonā, Malaja Muromkā, pašos ziemeļos pie Obas pietekas. Aivi adoptēja ģimene, kas bija izsūtīta no Ukrainas. Viņa vārds bija Viktors un viņš runāja tikai krieviski. Māsas atrada brāli un 1947. gada aprīlī viņš atgriezās Latvijā. Mācoties, Rīgas Industriālajā politehnikumā, Aivis sāka interesēties par fotogrāfiju. Viņa pirmais fotoaparāts bija „Smena”. Strādājot VEF,  viņš iepazinās ar Viktoru Spuņģi, Oļģertu Melgalvi un sāka darboties fotostudijā VEF no 1969.-1978. No 1978. gada viņš ir fotokluba „Rīga ” biedrs. Aivis Šmulders piedalījies vairāk nekā simts grupu izstādēs Latvijā un ārzemēs, ieguvis AFIAP (1988) titulu, kā arī sarīkojis divdesmit personālizstādes un 2007. gadā ieguvis trešo vietu autorfotogrāfijas kategorijā „Latio” rīkotās Latvijas fotogrāfijas gada balvas konkursā.