English
Latvian
Reklāmkarogs
ĒRIKS LUSITO. "PĒC DZELZS PRIEKŠKARA. PADOMJU IMPĒRIJAS MANTOJUMS"

02.02.12. – 26.02.12
No 2. februāra līdz 26. februārim Latvijas Fotogrāfijas muzeja abos stāvos apskatāma fotogrāfa Ērika Lusito (Francija) darbu izstāde no sērijas „Pēc dzelzs priekškara. Padomju impērijas mantojums” („After the wall. Traces of the Soviet Empire”).

Ēriks Lusito savu darbu sēriju veidojis, ceļojot  uz bijušajām Padomju savienības valstīm, tajā skaitā uz Latviju, kur  dokumentējis sen pamestās padomju armijas bāzes, to apkārtni un interjeru.  Ērika Lusito projekts  atklāj vietas , kas PSRS laikos vidusmēra cilvēkam nebija pieejamas un apskatāmas. Izstādi veido gan fotogrāfijas, kurās dokumentētas šīs vietas,  gan arī armijas bāzēs atrastie plakāti, fotogrāfijas ar politiskajiem līderiem u.c. materiāli.
„Pēc dzelzs priekškara. Padomju impērijas mantojums” ir ilgtermiņa projekts, kas atrodas uz robežas starp mākslas un dokumentālo fotogrāfiju. Projekts aizsākās 2002. gadā, kad ceļojuma laikā pa Austrumeiropu, Ēriks Lusito kopā ar ģeogrāfijas profesoru Radeku apmeklēja kādu pamestu padomju armijas bāzi Čehijā. Kā intervijā Fotokvartālam atklāj pats fotogrāfs: „Tas bija aizraujošs skats, kas rosināja iztēli. Es sāku saprast Sarkanās armijas spēku un draudus, ko tā iemiesoja. Radeks man izstāstīja par citām militārajām bāzēm un es nolēmu apbraukāt bijušās padomju teritorijas, meklējot PSRS ambīciju un varas paliekas”. Ērika Lusito darbus spilgti raksturo Franciss Kontē (Parīzes-Sorbonnas Universitātes, Krievu un Padomju kultūras profesors): ”Ērika darbi ir semiotiski bagātīgi. Tajos ir estētiskais slānis, fotogrāfa toņa, gaismas un kompozīcijas atklāsme, tos caurstrāvo paša autora neatlaidība un izvēlētā subjekta nepārvaramā daba. […]Ēriks Lusito savos darbos cenšas saprast Padomju sistēmu un tās evolūciju – PSRS kā paradīze, elle un šķīstītava  vienlaikus. Šīs sērijas darbus raksturo divējāda interese, kas papildina  viena otru – pirmkārt, māksla kā propaganda un propaganda kā māksla kādreizējā PSRS, otrkārt - drupas un tā estētiskā pievilcība, kas skatītājā rodas aplūkojot šos darbus.”
Ēriks Lusito dzimis 1976. gadā Itālijā. Pārcēlies uz dzīvi Francijā. Fotogrāfiju apguvis pašmācības ceļā. Fotogrāfs guvis vairākus apbalvojumus fotogrāfijas mākslā, kā arī piedalījies vairākās grupu un personālizstādēs ASV, Francijā, Marokā, Vācijā un Lietuvā, kur 2011. gadā šis projekts tika iekļauts Kauņas fotofestivāla programmā.  Ērika Lusito darbi atrodami arī Eiropas un Vidusjūras civilizācijas muzeja Marseļā pastāvīgajā kolekcijā, Laikmetīgās mākslas fondos Bretaņā un Fotogrāfijas mākslas muzejā Kijosato, Japānā.  Fotogrāfa monogrāfija „After the wall. Traces of the Soviet Empire” arī publicētā Lielbritānijā, 2009. gadā.  
PATEICAMIES PAR ATBALSTU SIA "PIECI EZERI", FRANCIJAS INSTITŪTAM LATVIJĀ, FINEARTPRINT UN INFORMATĪVAJAM ATBALSTĪTĀJAM LAIKRAKSTAM „DIENA”!