English
Latvian
Reklāmkarogs
ELĪNA BERGE "KARALIEŅU ZEME"
05.04. – 06.05.2012
No 5. aprīļa līdz 6. maijam Latvijas Fotogrāfijas muzeja abos stāvos apskatāma zviedru fotogrāfes Elīnas Berges (Elin Berge) fotoizstāde „Karalieņu zeme” (The Land of Queens).  Fotogrāfiju sērijā dokumentētas sievietes no Taizemes, kas ieradušās Zviedrijā precību un labākas dzīves nolūkos.  Fotogrāfe vairākus gadus sekojusi šo sieviešu likteņiem un dokumentējusi viņu dzīvi Vāsterbotenas provincē, Zviedrijā, kas plašāk pazīstama kā „septiņu upju ceļš”. Elīnas Berges fotogrāfijas atklāj dažādos Taizemes sieviešu sadzīves apstākļus Zviedrijā, viņu attiecību modeļus, cerības un skumjas. Lai arī pašas taizemietes un viņu stāsti ir tik dažādi, tomēr viens faktors paliek nemainīgs – viņas ir ieradušās, lai atrastu sev dzīvesbiedru no Zviedrijas.
Kā skaidro pati fotogrāfe, nosaukumam „Karalieņu zeme” ir vairākas nozīmes: „Tas ir stāsts par ilgošanos un sapņiem par labāku dzīvi. Apgabals, kurā fotografēju, jau gadiem ilgi ir zināms kā „Drottninglandet” (no zviedru valodas - „Karalieņu zeme”). Nosaukums radies  daudzo ciematu dēļ šajā apkārtnē, kas nosaukti Zviedrijas karalieņu vārdos. Taču gandrīz visas sievietes, kuras fotografēju, ir nākušas no nabadzīga apgabala Ziemeļaustrumu Taizemē. Viņas devušās prom no dzīves tur, lai atrastu darbu pilsētās, tūristu maršrutu iecienītās vietās vai ārzemēs. Tā šīs sievietes nonāca Zviedrijā. Arī pati Taizeme tradicionāli ir pazīstama kā karaļvalsts un līdzīgi kā dažās citās valstīs, sievietes tur dzīvo pēc savādākiem nosacījumiem, nekā tās pašas valsts vīrieši. Manas izstādes nosaukums ir simbolisks, tas ir par visām tām lietām, par kurām sapņoja šīs sievietes, kad viņām radās iespēja pārcelties uz dzīvi Zviedrijā.” Šis Elīnas Berges projekts tapis fotogrāfei cieši sadarbojoties ar mūziķi un dziedātāju Frīdu Haivonenu, kuras speciāli sarakstīto mūziku šai fotogrāfiju sērijai apmeklētāji varēs dzirdēt arī izstādes ietvaros Latvijas Fotogrāfijas muzejā.
Fotogrāfe Elīna Berge dzimusi 1978. gadā un savu profesionālo karjeru uzsākusi 1999. gadā kā reģionālās avīzes fotogrāfe. Pēc „Nordens Fotoskola Biskops-Arnö” absolvēšanas 2003. gadā, Elīna Berge strādājusi zviedru laikrakstā „Dagens Nyheter”. Elīnas veidotie fotostāsti Zviedrijā guvuši vairākus apbalvojumus un stipendijas. Tomēr fotogrāfe labprātāk strādā ar ilgtermiņa projektiem. Viņas darbu tematika vienmēr ir sievietes, kuras vienā vai otrā veidā izjauc kādu visiem zināmu robežu. 2006. gadā tapusi fotogrāfiju sērija „Plīvuri” (Veils), atklājot musulmaņu sievietes Zviedrijā un viņu attieksmi pret valkāšanai paredzēto plīvuru. Abas fotogrāfiju sērijas „Plīvuri”(2006) un „Karalieņu zeme”(2009) publicētas arī grāmatas formātos. Fotogrāfes darbi publicēti arī žurnālos, Elīnai Bergei bijušas vairākas izstādes Zviedrijā, kā arī Norvēģijā un Itālijā.


FRĪDA HAIVENENA (FRIDA HYVÖNEN) Zviedrijā ir zināma kā ievērojama skatuves māksliniece un komediante, izcila pianiste un talantīga tekstu autore ar apburošu balsi.  Viņas pirmais albums “Until Death comes”
tika ierakstīts 2005. gadā, Atlantis ierakstu studijā Stokholmā. Šajā pašā gadā Frīda ieguva Zviedru apbalvojumu izklaides sfērā “Nöjesguidens Stockholm Prize” par labāko mūziku. Drīz pēc tam Frīda Haivenena parakstīja līgumu Secretly Canadian, kas viņas albumu 2006. gadā izdeva ASV un citviet Eiropā.
Albumā “Until Death Comes” mūziķe izmanto tikai savu balsi un klavierspēli. Kā vēlāk Frīda albumu raksturojusi pati “tas atstāja vietu iztēlei”. Šajā laika posmā Frīda ar koncerttūrēm uzstājās ASV, Zviedrijā un citviet Eiropā. Pēcāk Frīda Haivenena sarakstījusi mūziku Dortes Olessena (Dorte Olessens) deju grupai “Pudel”, kuras uzstāšanās laikā, neieskaitot Frīdu, uz skatuves darbojās seši dejotāji un pieci suņi.

Pēc garajā pirmā albūma tūrēm, Frīda nopirka māju Vāsterbotenas provincē, Zviedrijas ziemeļos, kur viņa sarakstīja savu otro albūmu “Silence is Wild”. Pēc gada ilga pārtraukuma, 2008. gada oktobrī, Frīda Haivenena izdeva savu otro albumu, kuru atzinīgi novērtēja gan klausītāji, gan mūzikas kritiķi. Sakarā ar šo notikumu, laikraksts “Dagens Nyheter” mūziķei piešķīra Kultūras balvu.
Otrajā albūmā tika izmantoti jau daudz vairāk mūzikas instrumentu, nekā tas tika darīts pirmajā albūmā, kas Haivenenas ekspresīvajam balss skanējumam piešķīra komplicētāku muzikālo fonu. Haivenena  projektā pieaicināja bundzinieku Tamiju Karlsonu (Tammy Karlsson)un basisti - čellisti Linea Olsoni (Linnea Olsson). Nepārtraucot darboties viņa sakomponēja mūziku foto projektam “Karalieņu zeme”(Drottninglandet), kas norisinājās sadarbībā ar fotogrāfi Elīnu Bergi.

Frīdas Haivenenas jaunais albums “To the soul” tika sarakstīts daļēji atrodoties mākslinieces Parīzes mītnē, bet daļēji dzīvojot Vāsterbotenas mājā. Albūmu “To The Soul” iezīmē Haivenenas nebeidzamie meklējumi un dažādo lietu izpētes process. „Vecmāmiņas aiziešana, kāda brīvdienu ceļojuma fotogrāfijas publicētas internetā, mēness ietekme uz okeānu, bēgumam atklājot zemūdens pasaule, balles zāle, kur jau sen neviens vairs nedejo, rokas, kas ir kā stafetes kociņš starp paaudzēm un kaut kas tik vienmuļš kā ābolu lasīšana.” Šis un balss, kas drīzāk saved gaismu ar tumsu nekā tos šķir, raksturo albūmu “To The Soul”, kas tika ierakstīts 2011. gada rudenī un oficiāli tiks laists klajā 2012. gada, 11. aprīlī.  


WWW.FRIDAHYVONEN.COM