English
Latvian
Reklāmkarogs
ILGA SŪNA. „MODE TUVPLĀNĀ”

01.08.2013 – 25.08.2013
Latvijas Fotogrāfijas muzeja telpās apskatāma fotogrāfes Ilgas Sūnas izstāde „Mode tuvplānā”. Daļa no izstādē iekļautajām fotogrāfijām  tiks izstādītas pirmo reizi.

Fotogrāfijas tapušas 20. gadsimta 70. gadu beigās un 80. gados, laikā, kad Ilga Sūna strādāja žurnālā „Rīgas Modes”. Fotogrāfijās redzama tā laika modes aizkadra dzīve. Ilga Sūna stāsta: „Man brīžam gribējās uzkliegt, lai beidz tās meitenes spīdzināt, jāatļauj viņām pakustēties. Bet fotogrāfijās vajadzēja precīzi redzēt visas vīles, visas pogas, visas kabatas, aproces, krādziņas. Obligāti. Lai tai dāmai, kura šķirsta žurnālu, viss būtu skaidrs,” norāda fotogrāfe. Viņa atzīmē, ka žurnāls galvenokārt ticis sūtīts ārpus padomju Latvijas: „Izrādījās, ka toreiz, kad parādījās mūsu žurnāls, to šķirstīja tā kā tagad mēs šķirstam Vogue, visi brīnījās. Protams, ja modelis tika uzņemts kustībā, tad nevarēja redzēt to kabatiņu, to krādziņu vai to podziņu. Tāpēc modeļi tika stellēti pozās. Es sāku ņemt fotoaparātu līdzi un ķert mirkli, kas notiek aiz kadra. Pirmā mana izstāde tā arī saucās – „Tuvplāns aiz kadra”, jo tas viss, kas notika manās bildēs, bija brīdī, kad prožektori ir izslēgti, fotogrāfs strādā un mani neredz, tad kadrā ir viņš. Man bija svarīgi  parādīt, kā tas notiek. Tā ir mūsu dzīve. Tā top mode. Lielā, tīrā, skaistā mode.”

Mākslinieci Ilgu Sūnu (1931) nodarboties ar modes fotogrāfiju pamudināja kolēģis Jānis Kreicbergs 20. gadsimta 70. gadu beigās, kad viņi abi darbojās žurnāla „Rīgas Modes” redakcijā. Plaši pazīstamas Ilgas Sūnas izstādes, kurās iekļauta modes tematika, ir „Tuvplāns aiz kadra” (1979), „Sieviete un mode” (1984). 1979. gadā māksliniece iestājās fotoklubā „Rīga”. 20. gadsimta 80. gadu beigās Ilga Sūna uzsāka savu otro mākslinieciskās darbības virzienu – ainavas fotogrāfiju. Fotogrāfe kopš 1977. gada piedalījusies vairāk kā piecdesmit fotogrāfiju izstādēs gan Latvijā, gan ārzemēs. Fotogrāfijas glabājas muzejos, tostarp Latvijas Fotogrāfijas muzejā, un privātkolekcijās kā Latvijā, tā ārzemēs.


IZSTĀDE TAPUSI AR LATVIJAS KULTŪRKAPITĀLA FONDA ATBALSTU. PALDIES DIZAINA STUDIJAI „PIECI EZERI” UN MŪSU INFORMATĪVAJIEM ATBALSTĪTĀJIEM