LATVIJAS FOTOGRĀFIJAS MUZEJA PAVEIKTAIS 2015. GADĀ

Maira Dudareva
Latvijas Fotogrāfijas muzeja misija ir veicināt Latvijas fotogrāfijas nozares sasniegumu popularizēšanu un būt par fotogrāfiju saglabājošu, reprezentējošu un vienlaikus iedvesmojošu vietu, kur jebkurš sabiedrības pārstāvis var gūt zināšanas par fotogrāfiju Latvijā no tās pirmsākumiem līdz mūsdienām, izmantojot daudzveidīgo muzeja piedāvājumu.

Šogad muzeju apmeklējuši 11679 apmeklētāji, novadītas 19 ekskursijas, un muzejs organizējis 23 tematiskos pasākumus. Uzsāktas vairākas interesantas izglītojošās programmas, to skaitā, “Latvijas Fotogrāfijas muzeja radošās darbnīcas nedēļas nogalēm”, vadītāja Nora Vrubļevska, “Fotostāstu darbnīca”, vadītājs Reinis Fjodorovs, un “Radošā nodarbība cilvēkiem ar intelektuālās attīstības traucējumiem”, vadītāja Ilga Lēmane.
Fotogrāfijas muzeja krājumā šobrīd ir 48362 priekšmeti, pagājušajā gadā krājums papildināts ar 1985 vienībām. Seši muzeja priekšmeti ir restaurēti.
Muzeja krājums tiek plaši izmantots gan pašā muzejā, gan arī ārpus muzeja aktivitātēs un pētniecībā. Fotogrāfijas muzejs jau divus gadus ir piedalījies „Riga Photoshow”, pagājušajā gadā tika eksponēti Kārļa Lakšes darbi. Muzeja krājumu plaši izmantojuši gan citu muzeju pārstāvji, gan ārpus muzeja lietotāji, kopā apskatīta 2701 vienība.
Veidojot jauno ekspozīciju, pastiprināta uzmanība pievērsta pētniecības darbam. Muzeja speciālisti uzsākuši darbu pie četrām pētniecības tēmām, kā arī piesaistījuši vairākus ārpus muzeja pētniekus.
Latvijas Fotogrāfijas muzeja izstāžu politika paredz pēc iespējas vairāk parādīt izcilus latviešu fotogrāfu darbus.  Muzejs dod iespēju gadā vienu izstādi veidot jaunajiem fotogrāfiem un vismaz vienu – vecmeistariem, kā arī sagatavo krājuma izstādi. Katru gadu vai ik pēc diviem gadiem tiek izsludināts konkurss, lai dotu iespēju pieteikties ikvienam. Darbus vērtē žūrija, kas sastāv no zināmiem fotogrāfiem, mākslas zinātniekiem, māksliniekiem. Pagājušajā gadā konkursa darbus vērtēja desmit Eiropā zināmi un atzīti kuratori, galeriju un muzeju direktori.   Izvēlētie ārzemju fotogrāfi ir apmeklēto portfolio skatu uzvarētāji vai arī tie, kuri ieguvuši augstu novērtējumu izstāžu konkursā.
2015. gadā muzejā bijušas 14 izstādes  – Luka Berti „Cilvēks un daba Latvijā”, Hirohisa Koike „Desiderium”, Raimo Lielbriedis, Jalo Porkala, Māris Ločmelis „Alternatīva”, Mārtiņš Lablaiks „35 mm ainavas”, Imants Gross „Bārta”, Jūhans Sundgrēns „Lampas gaismā”, Romualdas Požerskis „Mazais Alfonss”, Andrejs Strokins „Cilvēki kāpās”, Kaupo Kikkas „Koku ainas”, Olga Ingurazova „Neatkarības rētas”, Pēteris Jaunzems „Retrospekcija”, Olafs Ošs, Irēna Stefanoviča, Laura Appena, Gints Ivuškāns, Juris Justs, Romāns Drics, Viesturs Drics, Viesturs Pinka "Ielu fotogrāfija" un tai skaitā divas izstādes no muzeja krājuma, “Rīgas Centrāltirgus Konstantīna koka fotogrāfijās”, “Juris un Doroteja Riekstiņi. Portreti”. Latvijas Fotogrāfijas muzejs organizēja Gunāra Bindes izstādi "Lidojums" un Kaspara Gobas izstādi "Rīgas salas"   Lodzas (Polija) fotofestivālam.
Muzejā strādā desmit cilvēki, no tiem septiņi ir speciālisti, kuri iesaistīti muzeja attīstībā. Trīs speciālistiem ir maģistra grāds un diviem bakalaura grāds, viens darbinieks vēl studē. Pagājušogad muzeja darbinieki ir piedalījušies piecos dažāda veida kvalifikācijas celšanas kursos.
2015. gadā muzejs ir iesniedzis septiņus projektus, no tiem atbalstīti seši: „Latvijas Fotogrāfijas muzeja Foto stāstu darbnīca”, „Muzeja priekšmetu iepirkšana Latvijas Fotogrāfijas muzejam”, „Latvijas Fotogrāfijas muzeja bērnu un jauniešu izglītojošā programma 2015./2016. gadam”, Pētniecība un pieredzes apmaiņa Elizejas muzejā, Šveicē, „Muzeju nakts 2015 „Muzejs, uguns un nakts” Latvijas Fotogrāfijas muzejā”, Radošais brauciens uz 14. Internacionālo fotogrāfijas festivālu (FOTOFESTIWAL) Lodzā.
Latvijas Fotogrāfijas muzeja vadītāja ir piedalījusies kā žūrijas pārstāve portfolio skatēs Kauņas, Lodzas, Lukas fotofestivālos un ISSP skolas Portfolio skatē, kā arī apmeklējusi fotoklubus un studijas, lai iepazītos ar fotogrāfu darbiem.

twitter facebook